Co powinna zawierać umowa kredytu konsumenckiego?
Konsumenci, którzy zaciągają kredyt, są chronieni w szczególny sposób – z przepisów wynika, jakie informacje muszą zostać uwzględnione w umowie kredytowej. Gdyby okazało się, że bank nie dopełnił obowiązków w tym zakresie, może on spodziewać się konsekwencji – mowa o sankcji kredytu darmowego. Spłacasz kredyt bankowy? Planujesz zaciągnąć takie zobowiązanie? Sprawdź, jakie informacje musi zawierać umowa.
Czy umowa kredytu konsumenckiego musi zostać sporządzona na piśmie?
Umowa o kredyt konsumencki musi mieć formę pisemną. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odrębne przepisy przewidują inną szczególną formę – tak wynika z ustawy o kredycie konsumenckim. Z kolei art. 7 ustawy Prawo bankowe precyzuje, że oświadczenia woli związane z dokonywaniem czynności bankowych mogą być składane w postaci elektronicznej, a dokumenty związane z tymi czynnościami mogą być sporządzane na informatycznych nośnikach danych.
Bez względu na to, czy umowa o kredyt konsumencki zostanie zawarta w placówce banku, czy na odległość, klient musi otrzymać na piśmie informację o warunkach, na jakich zobowiązanie zostanie udzielone. W tym zakresie instytucja finansowa nie ma dowolności – wynika to wprost z przepisów. Podobnie jest, gdy mowa o informacjach, jakie musi otrzymać konsument w związku z zaciągnięciem kredytu.
Jakie informacje muszą znaleźć się w umowie kredytu konsumenckiego?
Przygotowując wzory dokumentów, banki muszą uwzględnić przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Wynika z nich, że umowa kredytowa musi przede wszystkim określać strony umowy. Oznacza to, że konieczne jest wskazanie danych kredytobiorcy – wymagane są m.in. imię, nazwisko i adres konsumenta. Ponadto w treści umowy muszą zostać sprecyzowane warunki, na jakich kredyt zostanie udzielony – podane muszą zostać choćby:
- rodzaj kredytu,
- okres, na jaki kredyt jest zawierany,
- całkowita kwota kredytu,
- termin i sposób wypłaty kredytu,
- informacje o stopie oprocentowania kredytu – w tym m.in. warunki jej stosowania,
- informacje o pozostałych kosztach,
- RRSO i całkowita kwota do zapłaty,
- terminy spłaty kredytu – zestawienie wraz z zasadami płatności,
- numer rachunku bankowego, na który mają być przelewane kolejne raty,
- roczna stopa oprocentowania zadłużenia przeterminowanego – wraz z warunkami jej zmiany,
- skutki braku płatności,
- sposób zabezpieczenia i ubezpieczenia spłaty kredytu – jeżeli umowa przewiduje takie zabezpieczenie i ubezpieczenie,
- termin, sposób i skutki odstąpienia przez klienta od umowy,
- informacje o prawie konsumenta do spłaty kredytu przed terminem – w tej części umowy powinna zostać opisana procedura,
- informacje o tym, że kredytodawca ma prawo do prowizji za spłatę kredytu przed terminem – jeżeli strony zgodziły się na taki zapis,
- informacje o możliwości skorzystania z pozasądowego rozstrzygania sporów.
Czym jest sankcja kredytu darmowego i jak z niej skorzystać?
Obowiązki informacyjne, jakie ustawodawca nałożył na bank, są szerokie. To powoduje, że do rzadkości nie należą sytuacje, gdy w umowie kredytowej brakuje niektórych kluczowych informacji. Co wówczas? Na taką okoliczność została przewidziana sankcja kredytu darmowego. Jak wskazuje jej nazwa, jest to konsekwencja, z jaką musi liczyć się bank. Jeżeli okaże się, że umowa nie zawiera wszystkich wymaganych informacji, klient może spłacić jedynie kapitał – bez odsetek czy prowizji.
Jak można przeczytać na stronie internetowej https://frankowy-kredyt.pl/sankcje-kredytu-darmowego/, powołanie się na sankcję kredytu darmowego jest możliwe wówczas, gdy w umowie kredytu konsumenckiego występują błędy – nie zawiera ona wszystkich wymaganych informacji. Aby upewnić się, że umowa nie została sporządzona prawidłowo, warto skorzystać z pomocy prawnika. Analiza umowy kredytowej, gdyż o tej usłudze mowa, jest bezpłatna i jednocześnie stanowi pierwszy krok do dochodzenia swoich praw.
Opublikuj komentarz