Astygmatyzm – gdy świat traci ostrość
Zaburzenia widzenia to problem, który dotyka ogromnej liczby osób w każdym wieku i niezależnie od szerokości geograficznej. Astygmatyzm zajmuje wśród wielu wad bardzo szczególne miejsce – przede wszystkim dlatego, że to wada, która jednocześnie pogarsza ostrość widzenia, ale również w znacznym stopniu może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie, a w przypadku dzieci nawet pośrednio przyczynić się do wielu zaburzeń rozwojowych. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej wadzie wzroku i sprawdźmy co osobom z astygmatyzmem może zaoferować współczesna medycyna.
Skąd bierze się astygmatyzm?
Astygmatyzm zwykle nie pojawia się nagle. To wada wzroku, która najczęściej jest wrodzona, nieco rzadziej ujawnia się w późniejszym okresie życia. Problem tkwi w nieregularnym kształcie rogówki lub soczewki oka – przyjmują one nieoprawny kształt, co jest powodem nieprawidłowego widzenia. Mówiąc obrazowo soczewka lub rogówka zaczyna przypominać swoim kształtem piłkę do rugby, podczas, gdy jej idealny kształt jest całkowicie okrągły. Ta zmiana sprawia, że światło wpadające do oka nie skupia się w jednym punkcie na siatkówce, co prowadzi do rozmazania obrazu. Co gorsza obraz rozmazany jest niezależnie od odległości, z jakiej obserwujemy dany przedmiot. Mało tego astygmatyzm może współwystępować wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, jeszcze bardziej potęgując dolegliwości i trudności w funkcjonowaniu.
Objawy astygmatyzmu
Osoby z astygmatyzmem często doświadczają dość specyficznych trudności, które powinny stanowić poważny sygnał do tego, by poddać się diagnostyce w gabinecie lekarskim. Oto niektóre z dolegliwości, które mogą być szczególnie uporczywe:
- Rozmazany lub zniekształcony obraz z bliska jak i z daleka – tekst może wydawać się nieostry lub „podwójny”;
- Częste mrużenie oczu podczas patrzenia na przedmioty lub czytania – to naturalna próba znalezienia pozycji, w której obraz będzie ostrzejszy;
- Uczucie zmęczenia oczu nawet po krótkim czytaniu lub pracy przy komputerze – oczy intensywnie pracują próbując wyostrzyć obraz, co prowadzi do zmęczenia;
- Bóle głowy i dyskomfort w okolicy oczu – bóle bywają efektem nadmiernego napięcia mięśni.
Soczewki toryczne – remedium na astygmatyzm
Wiele osób ceni sobie wyżej soczewki, ponad okularami. Soczewki toryczne dają bowiem możliwość widzenia w pełnym zakresie, bez ograniczenia pola widzenia oprawkami. Soczewki Biofinity Toric od CooperVision.pl to ciekawa silikonowo-hydrożelowa konstrukcja, która gwarantuje oprócz doskonałego widzenia również znacznie wyższy poziom oddychania rogówki.
Opublikuj komentarz